[edytuj] [odśwież] Dokumentacja

Użycie

Szablon (w połączeniu np. z szablonami {{SpisPozycja}} i {{id}}) umożliwia tworzenie spisów treści tekstów, które działają prawidłowo umieszczone jednocześnie zarówno na zwykłych stronach i podstronach tekstów (np. na stronach tytułowych), jak i na stronach zbiorczych ich całości.

Szablon sprawdza na jakiej stronie aktualnie pracuje i gdy jest na stronie tytułowej, generuje link do strony (lub podstrony) danego rozdziału; natomiast gdy stwierdzi, że pracuje na stronie całości, (której nazwa kończy się frazą /całość, /Całość lub /E-book) generuje link do danej jej sekcji (a więc zwykle do oznaczonego rozdziału).

Aby szablon pracował prawidłowo, poszczególne tytuły rozdziałów (sekcji) powinny być uprzednio oznaczone tzw. kotwicą #id, np. za pomocą szablonu {{id}}. Można do tego celu użyć także inne szablony, które mają możliwość wstawiania kotwicy #id, np: {{f}}, {{f*}} lub {{c}} - wykorzystując ich parametr o nazwie id.

Opis parametrów

  • Parametr 1nazwa identyfikatora tytułu rozdziału, wstawionego uprzednio do tekstu, np. za pomocą szablonu {{id}}, najlepiej stosując go w postaci: {{id|nazwa identyfikatora tytułu|span|nazwa tytułu rozdziału}},
  • Parametr 2nazwa tytułu rozdziału (sekcji),
  • Parametr 3 (opcjonalny)nazwa strony, do której będzie generowany link na "zwykłych" stronach; gdy parametr zostanie pominięty, szablon wygeneruje link do strony o nazwie typu Nazwa_strony_tytułowej/Nazwa_identyfikatora, a więc np. Potop/Rozdział XX, gdy jako parametr 1 podamy Rozdział XX a szablon będzie pracował na stronie (lub podstronie strony) Potop.

Przykład

Zobacz aplikację tego szablonu w Szablon:Skradzione perły/Spis treści, który jest następnie inkludowany na stronie tytułowej: Skradzione perły i na stronie całości: Skradzione perły/całość.

Zauważ, że gdy Szablon:Skradzione perły/Spis treści inkludowany jest na stronie tytułowej to jego linki prowadzą do poszczególnych rozdziałów tego tekstu, które znajdują się na oddzielnych podstronach; natomiast gdy szablon jest inkludowany na stronie całości, to jego linki prowadzą do tytułów rozdziałów tego tekstu, znajdujących się na tej samej stronie.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.