FANDOMOdezwa do wojska • Sejm powstańczy

26 lutego 1831 • przeł. Maciej Szczepańczyk

Odezwa do wojska
Sejm powstańczy 26 lutego 1831przeł. Maciej Szczepańczyk
Uwagi tłumacza: (przekład na język współczesny)

Reprezentanci Narodu Polskiego w połączonych izbach sejmowych na sesji dnia 26 lutego 1831 roku bierzącego zebrani, będąc oczywistymi prawie świadkami nieustraszonego w tylu ciągłych morderczych walkach męstwa rycesrstwa polskiego, wytrwałości onego w ponoszeniu tylu ciężkich trudów, przykrych słot i niewygód, patrząc na zasłane trupami nieprzyjaciół okolne pola stolicy, na to mnóstwo wiedzionych jeńców, na te zdobyte działa, na te sztandary, godła nieustraszonej jego odwagi, oświadczają: że Wojsko Polskie znakomicie zasłużyło na wdzięczność Ojczyzny swojej, że Sejm już obmyślił i obmyślać nie przestanie tak słusznie należnych nagród walcznym wojownikom swoim; oraz oswiadcza, iż póki będzie miał takie zastępy, takich wodzów, Sejm nie pozwoli sobie o losach Ojczyzny rozpaczać. Niech więc wszystkie szyki pod bronią zostające trwają w swym męstwie, w swym nieustraszonym zapale, w pewnej ufności, iż niepodległość i swobody nasze zwycięskim orężem tylko odzyskane i ustalone byc mogą i będą.

Dan w Warszawie dnia 26 lutego 1831 roku

  • marszałek izby poselskiej Władysław hrabia Ostrowski
  • za sekretarza izby poselskiej Walenty Zwierkowski, deputowany z 7. cyrkułu miasta stołecznego Warszawy
  • prezydujący w Senacie Miączyński
  • sekretarz Senatu Niemcewicz

Zgodne z oryginałem za sekretarza izby poselskiej Walenty Zwierkowski, deputowany z 7. cyrkułu miasta stołecznego WarszawyPrzekład został udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał


PD-icon
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).
 Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.
Przekład


CC some rights reserved

Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Attribution 2.5.

Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć na stronie dyskusji.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.