Odezwa do wojska • Sejm powstańczy

26 lutego 1831 • przeł. Maciej Szczepańczyk

Odezwa do wojska
Sejm powstańczy 26 lutego 1831przeł. Maciej Szczepańczyk
Uwagi tłumacza: (przekład na język współczesny)

Reprezentanci Narodu Polskiego w połączonych izbach sejmowych na sesji dnia 26 lutego 1831 roku bierzącego zebrani, będąc oczywistymi prawie świadkami nieustraszonego w tylu ciągłych morderczych walkach męstwa rycesrstwa polskiego, wytrwałości onego w ponoszeniu tylu ciężkich trudów, przykrych słot i niewygód, patrząc na zasłane trupami nieprzyjaciół okolne pola stolicy, na to mnóstwo wiedzionych jeńców, na te zdobyte działa, na te sztandary, godła nieustraszonej jego odwagi, oświadczają: że Wojsko Polskie znakomicie zasłużyło na wdzięczność Ojczyzny swojej, że Sejm już obmyślił i obmyślać nie przestanie tak słusznie należnych nagród walcznym wojownikom swoim; oraz oswiadcza, iż póki będzie miał takie zastępy, takich wodzów, Sejm nie pozwoli sobie o losach Ojczyzny rozpaczać. Niech więc wszystkie szyki pod bronią zostające trwają w swym męstwie, w swym nieustraszonym zapale, w pewnej ufności, iż niepodległość i swobody nasze zwycięskim orężem tylko odzyskane i ustalone byc mogą i będą.

Dan w Warszawie dnia 26 lutego 1831 roku

  • marszałek izby poselskiej Władysław hrabia Ostrowski
  • za sekretarza izby poselskiej Walenty Zwierkowski, deputowany z 7. cyrkułu miasta stołecznego Warszawy
  • prezydujący w Senacie Miączyński
  • sekretarz Senatu Niemcewicz

Zgodne z oryginałem za sekretarza izby poselskiej Walenty Zwierkowski, deputowany z 7. cyrkułu miasta stołecznego WarszawyPrzekład został udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).
 Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.
Przekład


Tekst udostępniony jest na licencji Creative Commons Attribution 2.5.

Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć na stronie dyskusji.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.