FANDOM


Informacja marszałka izby poselskiej Królestwa Polskiego Władysława Ostrowskiego o wkroczeniu wojsk rosyjskichprzeł. Maciej Szczepańczyk
Uwagi tłumacza: (przekład na język współczesny)
7 lutego 1831 Warszawa

Prześwietna Izbo Poselska! Nieprzyjaciel przeszedł granicę części Polski, Królestwem nazwanej. Ten krok jego posunięty naprzód nie zmienia w niczym położenia naszego, bo czy z tamtej strony Niemna i Bugu, czyli z tej, hordy jego złowrogie zarówno naszą rodzinną deptały i kaziły ziemię. Ich pochód nie odwróci od właściwego celu toku spokojnych naszych obrad, a jeżeli wymógł na mnie te słów kilka, to jedynie, żebyśmy sobie wspólnie powinszowali, że, zbliżając się ku nam, Moskwicin zbliżył korzyści zwycięstwa i chwilę sławy, które pora roku, do wojennych ewolucji niesposobna, zdawała się na później dla nas odkładać. Przystąpmy teraz do zwykłych prac naszych.Przekład został udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał


PD-icon
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).
 Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.
Przekład

Szablon:Cc-by-sa-3.0-tekst

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.