FANDOMDeklaracja kairska z 26 listopada 1943 • przeł. Łukasz Lipiński
Deklaracja kairska z 26 listopada 1943przeł. Łukasz Lipiński
Uwagi tłumacza: (z języka angielskiego)
Zobacz w Wikipedii hasło Konferencja kairska

Prezydent Roosevelt, Generalissimus Czang Kaj-szek i Premier Churchill, wraz ze swymi doradcami wojskowymi i dyplomatycznymi, zakończyli konferencję w Afryce Północnej.

Wydany został następujący komunikat:

"Wszystkie delegacje wojskowe zgodziły się co do przyszłych operacji wojskowych przeciwko Japonii. Trzech Wielkich Sojuszników wyraziło swoje zdecydowanie dla wywarcia zaciekłego naporu przeciw swym brutalnym wrogom na morzu, lądzie i powietrzu. Napór ten już wzrasta.

Trzech Wielkich Sojuszników toczy tę wojnę aby okiełznać i ukarać japońską agresję. Nie pożądają dla siebie zysków i nie myślą o zdobyczach terytorialnych. Ich celem jest odebranie Japonii wszystkich wysp na Pacyfiku, które zostały przez nią zajęte lub okupowane od początku Wojny Światowej w 1914, i przywrócenie Republice Chińskiej wszystkich terytoriów które Japonia zagarnęła Chinom, takich jak Mandżuria, Formoza i Peskadory. Japonia zostanie także usunięta ze wszystkich innych terytoriów które zagarnęła przemocą i chciwością. Wspomniane wyżej trzy wielkie mocarstwa, pamiętające o zniewoleniu ludności Korei, zdecydowały że w odpowiednim czasie Korea stanie się wolna i niezależna.

Mając na względzie te cele, trzech Sojuszników, w porozumieniu z tymi z Narodów Zjednoczonych, które są w stanie wojny z Japonią, będą nie ustawać w poważnych i długotrwałych operacjach niezbędnych dla osiągnięcia bezwarunkowej kapitulacji Japonii."Przekład został udostępniony na innej licencji niż tekst oryginalny.
Oryginał


PD-icon
Ten tekst nie jest objęty majątkowymi prawami autorskimi lub prawa te wygasły. Jest zatem w domenie publicznej.
Przekład


Gnu-fdl
CC some rights reserved
Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję i/lub modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation oraz licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0.
Można zastosować obie licencje lub jedną z nich. Informacje o pochodzeniu tekstu możesz znaleźć w dyskusji tego tekstu.

Zobacz też ten tekst w innych językach:

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.